Stolní Tenis TJ Lokomotiva Nymburk

Stolní Tenis

TJ Lokomotiva Nymburk

Stolní Tenis TJ Lokomotiva Nymburk

Historie klubu

Sokolovna

V září roku 1954 se skupina tří nadšenců – Jiří Beran, Slavomír Bitner a Jaromír Kubín – rozhodla založit oddíl stolního tenisu v Nymburce. Zázemí hráči získali v oddíle Baník Nymburk, který hrál v prostorách místního podniku ZOM Nymburk. Po ustavení okresního svazu stolního tenisu v Nymburce a sjednocení nymburských TJ v roce 1956 začal hrát oddíl pod hlavičkou TJ Lokomotiva Nymburk v prostorách letní sokolovny Na Remanenci, kde působí dodnes. Během relativně krátké doby se hráči výkonnostně vypracovali až do II. ligy, která se tu hrála v letech 1965, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1979 a 1990.

Hráči a hráčky, kteří v uvedených letech tvořili základ družstev II. ligy.

Hráči a hráčky, kteří v uvedených letech tvořili základ družstev II. ligy.

Beran Jiří st., Čermák Antonín, Dědeček Ladislav, Hájek Jiří ml., Kheitová (Hájková) Jiřina, Horáček Vlastimil, Kirchner Oldřich, Malý Vladimír, Mucha Lubomír, Nechanický Vítězslav, Piroutek Květoslav, Seifert Jiří ml. Senohrábek Zdeněk, Sochor Ladislav, Štěpánek Ota, Štěpánková (Benešová) Ema, Suchomel Tomáš, Urbánek Jan, Vávrová Marie, Vopálková (Bucková) Jana a Votava Petr.

Od počátku dvé činnosti oddíl navazoval kontakty formou výměnných zájezdů se stolně tenisovými kluby tehdejší NDR (Berlín, Weissenfels, Neuruppin, Neu-Anspach) a později se Spolkovou republikou Německo (Rinkerode).

Nymburský oddíl

Nymburský oddíl stolního tenisu hostil v roce 1957 československé reprezentanty, kteří zde sehráli exhibiční utkání v Zimní sokolovně. V roce 1961 měli v nymburském Středisku vrcholového sportu českoslovenští reprezentanti soustředění před Mistrovstvím světa v Pekingu.

V roce 1958 zakládající člen oddílu Jiří Beran získal licenci rozhodčího II. třídy a byl delegován ÚV ČSTV jako vrchní rozhodčí na utkání II. ligy. V roce 1963 složil úspěšně zkoušky rozhodčího kategorie „A“. Rozhodoval řadu mezinárodních utkání a též 27. Mistrovství světa v Praze v r. 1963, Mistrovství Evropy v Praze v roce 1976, turnaj TOP 12 v Praze v roce 1978, Mezinárodní mistrovství ČSSR v roce 1967 a další.

Historie oddílu - fotografie 3

V letech 1992 a 1995 oddíl vybojoval vítězství v Českém poháru I. Stupně. Největším úspěchem v sezoně 1992-1993 byl postup mezi 16 nejlepších týmů národního kola, kdy nymburští stolní tenisté postupně vyřadili celky Chrudimi, Vrchlabí a Pardubic. Jejich vítězné tažení zastavily až pozdější finalisté – prvoligové Vítkovice. Základ družstva tehdy tvořili: Vlastimil Horáček, Květoslav Piroutek a Petr Martínek.

Od roku 1979 oddíl pořádá pravidelně pro své členy zimní lyžařské soustředění v Krkonoších a Jizerských horách (Velká Úpa, Rokytnice nad Jizerou, Albrechtice).

Zimní lyžařské soustředění

Od roku 1974 oddíl pořádá tradiční vánoční turnaj o putovní pohár. Nejvíce vítězství v něm získali Vlastimil Horáček (11x), Květoslav Piroutek (9x) a Antonín Čermák (6x).

Vánoční turnaj o putovní pohár

Od roku 1984 má oddíl pravidelné zastoupení v Klubu veteránů stolního tenisu. Zde se nejvíce prosazuje Antonín Čermák, který se od roku 1984 pravidelně umisťuje mezi osmi hráči ve své věkové kategorii v republice. Své kvality potvrzují i další veteráni oddílu – Jiří Beran st., Karel Kořínek a Václav Vejtruba. Tito veteráni se účastnili Mistrovství Evropy (1995 Vídeň, 1997 Praha, 1999 Göteborg). Antonín Čermák se účastnil Mistrovství světa v Rimini 1986, Zagrebu 1988 a Lillehammeru 1996. Největšího úspěchu dosáhl v roce 1989 na Mezinárodním mistrovství Švédska veteránů v Göteborgu, kde v kategorii dvoučlenných družstev obsadil první místo. V témže roce na Světových hrách veteránů v Arhusu v Dánsku získal stříbrnou medaili ve čtyřhře s Oldřichem Malínkem z Olomouce.

V roce 2004 Okresní svaz stolního tenisu vyznamenal Jiřího Berana st., Antonína Čermáka a Stanislava Randu za vyjímečný přínos k rozvoji stolního tenisu na okrese Nymburk. V témže roce obdrželi Jiří Beran st. a Vladimír Malý od předsedy ČSTV nejvyšší vyznamenání za významný přínos k rozvoji tělovýchovy a sportu.

V roce 2004 obdržel oddíl k 50. výročí založení od města Nymburk Vyznamenání NYMBURSKÉHO LVA I.Tř.

Za celou dobu své historie měl oddíl pouze dva předsedy: Od roku 1954 do roku 1980 to byl zakládající člen Jiří Beran starší a od roku 1980 dodnes funkci vykonává ing. Lubomír Mucha.

Oddíl dnes

Oddílový archiv čítá během padesátileté historie (k roku 2004) 149 hráčů, z toho 127 mužů a 22 žen

Členové oddílu:

Andrlíková Milena, Barták Zdeněk, Beitlerová(Beranová) Hana, Beitlerová (Vojtěchová) Marie, Beran Jiří ml., Beran Jiří st., Bitner Miroslav, Bitner Slavomír, Blažková Ludmila, Bucková (Vopálková) Jana, Buchal Dušan, Bureš František, Cvanga Pavel, Čermák Antonín, Čermák Luděk, Čipera Vladimír, Dáňa Karel, Deák Ivan, Dědeček Ladislav, Dlouhá (Sochová) Lada, Dittrich Petr ,Dudla Ladislav ml., Dudla Ladislav st., Dudla Radek, Eliáš Petr, Eliška Radek, Eliška Roman, Filous Jan, Frydrych |Bohumil, Glückner Zdeněk, Hájek Jiří ml., Hájek Jiří st., Hájek Zdeněk ml., Hájek Zdeněk st., Hašek Ivan, Hašek Josef ml., Hašek Josef st., Hendrych Roman, Heršálek Jakub, Heřmanský Miroslav, Horáček Josef, Horáček Vlastimil, Hýbl Tomáš, Jakubec Petr, Jará Iva, Kemr Václav, Kheitová (Hájková) Jiřina, Kirchner Oldřich, Klanc František, Klepač Vlastimil, Kohout Josef, Kokojan Tomáš, Kořínek Karel, Kořínek Štěpán, Koudela Martin, Krátký Ladislav, Křenek Oldřich, Kubín Miroslav, Kuchař Miroslav, Kuchařová Marie, Kulhánek Lubomír, Kulíšek Milan, Kyncl David, Kyncl Miloslav, Malý Libor, Malý Vladimír, Martínek Petr, Meissnerová (Podroužková) Vítězslava, Mejzr Tomáš, Melichar Ota, Miler Jaroslav, Miškovský Adam, Mízler Radek, Mucha Lubomír, Mucha Petr, Muchová (Hrčková) Eva, Myslík Václav, Nechanický Vítězslav, Němec Jan, Nováček Jaroslav, Novák Adolf, Novák Lukáš, Očenášek Josef, Pekárek Luboš, Pešek Petr, Piroutek Květoslav, Podhajský Pavel, Pour Miroslav, Pumr Ladislav, Pýcha Jiří, Radoň Jaroslav, Rambousek Luboš, Randa Stanislav, Riegrová Marcela, Rohan Jiří, Rousková (Rudolfová) Jindra, Rufer Ladislav, Říha Petr ,Říha Zdeněk, Samková (Horáčková) Květa, Samková (Králová) Míla, Seifert Jiří, Sekanina Vítězslav, Senohrábek Zdeněk, Severa Jan, Schmidtmayer František, Schnierel Zdeněk, Sobotka Jiří, Sochor Ladislav, Sokolová (Vaníčková) Dana, Steklý Jiří, Stýblo Jaroslav, Suchomel Tomáš, Šátková (Skořepová) Blanka, Šágr Zdeněk, Šamanová (Mikisková) Dana, Šimek Jiří, Šístek Vratislav, Štěpánek Ota, Štěpánková (Benešová) Ema, Tomek Jiří, Trajhan Miroslav, Ulrych Zbyněk, Urbánek Jan, Urbánek Jaroslav ml. Urbánek Jaroslav st., Urbánek Jiří, Urbánková Jitka, Vacek Pavel, Válek Zdeněk, Vaněk Pavel, Vašíček Vladimír, Vávrová Marie, Vejtruba Václav, Velechovský František, Velechovský Luboš, Velechovský Mirek, Velechovský Zbyněk, Vinšová (Hačecká) Olga, Vodička Svatopluk, Volák Petr, Votava Petr, Votava Tomáš, Vyhnánek Rostislav, Zahrádka Petr, Zálaba Josef, Záruba Marek, Zvěřina František, Žampa Matěj.

V šedesátých a sedmdesátých letech patřila herna stolního tenisu Lokomotivy Nymburk k nejlepším hernám v kraji a Lokomotiva hrála střídavě druhou nejvyšší soutěž v republice. V herně ovšem chybělo kvalitní sociální zázemí a šatny pro hosty. Tím v osmdesátých a devadesátých letech začala herna ztrácet na kvalitě a výchova mládeže byla velkým problémem, protože pro malé děti bez doprovodu rodičů byla herna v podstatě nedostupná. Po stanovení minimální teploty 15 st. Celsia pro utkání nastaly oddílu ve velkých zimách nepřekonatelné problémy hernu lokálním topidlem vytopit. Členská základna začala postupně klesat a výkonnost hráčů měla sestupnou tendenci. Družstva postupně opouštěla divizi, KP I. tř. a A družstvo skončilo až v KP II. tř.

Rekonstrukce sokolovny v roce 2006

Zásluhou města Nymburk, které investovalo do rekonstrukce letní sokolovny v roce 2006 necelých 20 mil. korun, se podařilo vytvořit hernu stolního tenisu tak, že opět patří k nejlepším v kraji. Slavnostní otevření letní sokolovny proběhlo 9. června 2008 za přítomnosti starosty města Ladislava Kutíka a zástupců kraje. Od této doby dochází k pravidelnému rozšiřování členské základny a k intenzivní práci s mládeží. Oddíl má 18 registrovaných žáků, kteří obsazují žebříčky mládeže od regionálních až po republikové.

V současnosti má oddíl 9 družstev dospělých, z toho 2 družstva v KP II. tř. a zbytek v okresních soutěžích. Tři družstva dospělých tvoří žáci. Členská základna čítá 49 registrovaných aktivních členů